Toto je starší verze dokumentu!


Kapucínské skály

Tyhle skály na rozhranní tří krajů, tedy Středočeského, Plzeňského a Ústeckého jsou v poslední době členy našeho oddílu opomíjeny. Nutno říci, že neoprávněně. Pravda, já sám jsem tu určitě 15 let nelezl, o to příjemněji jsem byl překvapen, jak dobře je možné si tu zalézt. Jsou tu nejklasičtější klasiky po vlastním jištění, pětimetrové stěnky s jedním nýtem nebo i bez něho, vyšší sportovní cesty a několik vyzývavých linií majících i přes dvacet metrů. Jedná se o hrubozrnnou žulu. Stěnky, věžičky a balvany jsou většinou pevné. Najdeme zde i krátké spáry a trhliny.

My jsem sem zavítali jednu květnovou sobotu s většími kluky a s Vaškem Sýbou. V podstatě jsme se sem jeli tak jak rozkoukávat, já zavzpomínat na léta klukovská a připravovat nového průvodce, kluci ale neváhali a dali se do pořádného skalního řádění. Vrcholem byl bezesporu přelez Jindry Resche, který dal prvním pokusem na druhém za Vaškem cestu Souboj Titánů za 7- a poté i cestu vyvedl stylem PP. Paráda. Vašek sám se trápil v místních osmičkách a jedna i padla – Emigrantská za čistých 8. Myslím, že v dohledné době výlet zopakujeme, stojí to za to a dá se tu i spát ve stanu u ohniště přímo na vrcholu kopce.

Oblast je přímo nad silnici Praha – Karlovy Vary mezi obcemi Petrohrad a Lubenec nějakých 70 kilometrů z Berouna. Leze se zejména v oblastech dvou nejvýznamnějších věží – Sokolí věž (první ve směru od východu) a na Kapucína. Zalezou si tu jak úplní začátečníci, tak práskači osmiček. Těžší cesty tu prakticky nejsou, ačkoli potenciál tu je a zřejmě ho v nejbližší době i využiju. Kdo se bojí, může většinu cest obejít a hodit si lano shora, nevýhodou je absence slaňáků. Oblast je velmi vhodná pro nácvik techniky lezení s vklíněnci. Možná by nebylo na škodu sem vzít i naší nejmladší mládež.

Petr Resch

Vložil f.trojan@centrum.cz 2012-06-03 11:45

 
Nahoru
kapucinky_petr.1339539611.txt.gz · Poslední úprava: 2012/06/12 22:20 autor: Adam Voldán
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0